EFT – najczęściej zadawane pytania. Na co EFT działa i czym właściwie jest?

  • Co to właściwie jest EFT?

EFT jest interwencją psychofizjologiczną łączącą techniki poznawczo-behawioralne, ekspozycję i akupresurę. EFT czyli techniki emocjonalnej wolności (Emotional Freedom Techniques) polegają na jednoczesnej pracy z umysłem czyli myślami i wyobrażeniami, które mamy w umyśle, emocjami, które przeżywamy w swoim życiu i ciałem przez stymulację somatyczną czyli opukiwanie punktów na ciele. EFT jest wspaniałym wsparciem w każdym temacie, w którym do osiągnięcia m.im. spokoju, szczęścia i zadowolenia z życia potrzebne jest uwolnienie trudnych wspomnień, emocji, stresu, odczuć z ciała, czy ograniczających przekonań.

  • Czy EFT naprawdę działa?

Tak. Jest coraz więcej badań potwierdzających skuteczność technik emocjonalnej wolności, wpływ opukiwania na zmniejszenie ilości hormonów stresu, zmniejszenie lęku i fizycznego bólu. Najlepiej sprawdzić na sobie skuteczność tej metody opukując.

  • Czy EFT działa jak się nie wierzy, że zadziała?

Tak. Opukiwanie wywołuje zmiany fizjologiczne w ciele, wpływa na układ nerwowy, hormonalny i emocje niezależnie od przekonań i tego czy ktoś wierzy w metodę.

  • Czy uwalnianie emocji jest niebezpieczne?

Nie. EFT nie usuwa wspomnień ani emocji, ale pozwala odczuwać je ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa.

  • Na co można stosować EFT?

EFT okazuje się pomocne kiedy:
⁃ Czujesz „wszystkie emocje świata”: stres, strach, panikę, przerażenie, obawy, fobie, niepokój, niepewność, nieufność, zatroskanie, zmartwienie, popłoch, trwogę, lęk złożony, złość, agresję, frustrację, irytację, gniew, wściekłość, rozdrażnienie, zdenerwowanie, nienawiść, wzburzenie, wrogość, rozsierdzenie, furię, bezsilność, wstręt, pogardę, obrzydzenie, odrazę, niechęć, smutek, rozpacz, żal, przykrość, przygnębienie, rozczarowanie, rozżalenie, udrękę, zgryzotę, strapienie, apatię i marazm, poczucie winy, wstyd, onieśmielenie, zażenowanie, zazdrość, zawiść, dumę i pychę lub inne emocje.
⁃ Chcesz zaakceptować sytuację lub emocje które wciąż do Ciebie wracają i są przytłaczające, męczące, rozpraszające.
⁃ Chcesz uzdrowić, naprawić relacje z sobą lub z drugi człowiekiem, znajomym, dzieckiem, członkiem rodziny, szefem, itp. Czujesz, że ktoś Cię irytuje lub drażni lub unikasz kontaktu z drugą osobą ale nie wiesz dlaczego.
⁃ Zauważasz u siebie silny opór lub uzależnienie od emocji.
⁃ Zauważasz u siebie chroniczne problemy, nałogi, nawyki, ograniczające schematy, traumy, cPTSD, syndrom DDD, syndrom DDA, w takich tematach szczególnie warto pracować z doświadczonym trenerem lub specjalistą.
⁃ Zauważasz u siebie niską samoocenę.
⁃ Czujesz wypalenie.
⁃ Czujesz ból fizyczny.

  • Jak wygląda sesja EFT?

Sesja EFT rozpoczyna się od ustalenia tematu z którym klient chce pracować a następnie trener prowadzi klienta przez proces przetwarzania i uwalniania zablokowanych emocje. Trener prosi klienta by opukiwał palcami konkretne punkty akupresurowe na ciele, jednocześnie pomagając mu skoncentrować się na temacie sesji, w zależności od techniki klient powtarza na głos zdania opisujące problem lub wykonuje inne ćwiczenie, które uspokaja układ nerwowy i hormonalny. Sesja zwykle trwa około godziny.

  • Czy sesja z trenerem może odbywać się on-line?

Tak. Sesja z trenerem może odbywać się stacjonarnie lub on-line.

  • Czy podczas sesji EFT trzeba opowiadać o problemie ze szczegółami?

Nie. Są techniki, które dają możliwość by uwolnić emocje bez opowiadania ze szczegółami o problemie.

  • Czy można stosować EFT samodzielnie?

Tak. EFT świetnie się do tego nadaje. W książkach i na stronach internetowych dotyczących tej metody są dostępne materiały i gotowe rundki poruszające najróżniejsze sprawy. W trudniejszych tematach warto pracować z trenerem.

  • Jak często można stosować EFT?

Codziennie, a nawet kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb i samopoczucia. Często trener udostępnia gotowe rundki dopasowane do potrzeb klienta, które można wykonywać w domu. Warto opukiwać emocje od razu kiedy się pojawiają. Coś, Cię zdenerwowało, możesz od razu zacząć opukiwać jeden z punktów pamiętając by głęboko oddychać. Regularność pomaga uwalniać emocje na bieżąco. Sesje z trenerem zwykle odbywają się raz w tygodniu. O częstotliwości decyduje klient.

  • Czy EFT to psychoterapia?

Nie. EFT to interwencja psychofizjologiczna łącząca techniki poznawczo-behawioralne, ekspozycję i akupresurę. EFT nie jest psychoterapią kliniczną, to technika wspierająca regulację emocji, którą można stosować samodzielnie lub z trenerem, ale nie jest uznawana za odrębną modalność psychoterapeutyczną.

  • Dlaczego EFT działa?

Badania pokazują, że EFT wpływa na fizjologię stresu w organizmie. Doprowadza do szybkiej regulacji układu nerwowego i hormonalnego. Zmniejsza aktywację ciała migdałowatego, odpowiedzialnego za reakcje lękowe i reakcje walcz lub uciekaj, wspiera przejście z trybu „przetrwania” do trybu „bezpieczeństwa”. EFT działa podobnie jak techniki ekspozycyjne, ale dzięki uzupełnieniu o opukiwanie czyli oddziaływanie somatyczne, stymulacje punktów akupresurowych przyspiesza uspokojenie. Co bardzo ważne EFT wywołuje zmiany biochemiczne i epigenetyczne (wzorce kopiowania DNA), które dają trwałą zmianę i wolność emocjonalną.

  • Ile czasu potrzeba, żeby zauważyć efekty?

EFT często przynosi natychmiastową ulgę. Techniki Emocjonalnej Wolności są uznawane za interwencję krótkoterminową. Warto pamiętać, że wszystko zależy o złożoności tematu. Uwolnienie wszystkich trudnych wspomnień, emocji, stresu, odczuć z ciała, czy ograniczających przekonań może potrwać kilka tygodni, miesięcy lub nawet kilka lat, ale systematyczna praca przynosi efekty odczuwalne po każdej sesji opukiwania. W trudniejszych tematach warto pracować z trenerem. Zwykle trudne tematy możemy zaopiekować podczas kilku sesji, dzięki czemu klient osiąga trwałą zmianę bez konieczności korzystania z wieloletniego procesu.


Artykuł będę uzupełniała o kolejne pytania, które często się pojawiają. Jeśli niema tutaj odpowiedzi na Twoje pytanie, śmiało napisz do mnie.